Program szachowy Joanna

Historia programu Joanna...

Program "Joanna" powstał w latach 1992-1994 w ramach pisanej przeze mnie pracy magisterskiej na Wydziale MIM Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Stanisława Waligórskiego. Praca została obroniona z wynikiem bardzo dobrym a program w ówczesnej wersji z 94r trafił na kilka lat na "półkę". I tak leżał przez siedem lat "na półce" by wreszcie nieoczekiwanie, przy okazji powstania polskiej listy dyskusyjnej poświęconej programowaniu gry w szachy zostać zaproszonym do udziału w I Mistrzostwach Programów Szachowych , Łódź 13-15 IX 2002.
Pomimo sporych obaw, czy Joanna jest aby w stanie uratować chociaż pół punktu z groźnymi przeciwnikami postanowiłem jednak wziąć udział w Mistrzostwach i nieco program poprawić. Postanowiłem nieco wzmocnić program i tak powstała wersja Joanna2002.

Wersja Joanna2002

Zapewne interfejs graficzny nieco rozczarowuje, cóż, zaszła pilna konieczność poprawienia siły gry programu i póki co grafika została odsunięta na dalszy plan... Na ekranie małe literki oznaczają czarne figurki, duża literka białe figury. Posunięcia wprowadza się podając pole źródłowe i pole docelowe (np. e2e4). Przy promocji program sam zada pytanie, na jaką bierkę zamieniany jest pionek. Pomimo że wersja 2002 wygląda znacznie mniej atrakcyjnie od tej z 94 roku, jest od tamtej jednak znacznie silniejsza.

Trochę o algorytmie

Większość informacji jest umieszczona w pracy dyplomowej. Tajemnica wzmocnień w wersji 2002 jest taka, że sporo funkcji programu, które były bardzo najeżone błędami prowadzącymi do osłabienia programu została z niego tymczasowo "wycięta". Do listy "cięć" zaliczyły się między innymi tak istotne elementy programu jak tablice transpozycji i iteracyjne pogłębianie. Co zatem zostało i co doszło w stosunku do poprzedniej wersji?

Źródła programu

Programu jest programem typu freeware. Udostępniam kod źródłowy programu i zezwalam na jego uzywanie pod warunkiem umieszczania mojego imienia i nazwiska oraz nazwy "Joanna" we wszelkich pracach wykorzystujących kod źródłowy. Całe źródła programu można pobrać tutaj.

Kontakt

Można się ze mną kontaktować wysyłając email na mój adres (szachiści to ludzie inteligentni więc ten rebus łatwo odgadną): 01 małpeńka . Przepraszam, że tak tajemniczo, ale w dzisiejszych czasach za chwilę znowu nie mógłbym już normalnie czytać tego adresu Przepraszam wszystkich, którzy mój wysyłali mejle na mój podany kiedyś na tej stronie stary adres prywatny, jest on nadal czynny, ale - z przyczyn trochę jak wyżej - od dawna już go nie czytam i używam raczej tylko do zakładania kont w Internecie.